איך מזהים יהלום אמיתי? טיפים לבדיקת יהלום בבית

אנשים רבים שואלים אותנו איך מזהים יהלום אמיתי. לכן את המדריך שלפניכם החלטנו להקדיש לסקירת כמה טכניקות שבהן תוכלו להשתמש כדי לגלות בכוחות עצמכם אם היהלומים בתכשיטים שברשותכם אמיתיים מבלי שתצטרכו להגיע לתכשיטן מקצועי לשם כך.

הצורך בבדיקת יהלום אמיתי
קניית יהלום היא רכישה משמעותית ואמוציונלית מטבעה, אז ברור שתרצו לדעת איך בודקים אם יהלום הוא אמיתי ואיך מזהים יהלום סינטטי לפני שאתם משלימים את העסקה. נשאלת השאלה: איך יודעים אם יהלום אמיתי? בין אם אתם מתכננים לרכוש טבעת אירוסין עם יהלום או שאתם מעוניינים לבדוק את התכשיטים הקיימים שברשותכם, זה נורמלי לחלוטין שתרצו לדעת אם מדובר ביהלום מקורי. ליהלומים יש כמה מקבילות סינתטיות שניתן בקלות לטעות ולחשוב שהן יהלומים אמיתיים. למשל, ישנו אבני חן טבעיות בעלות דמיון רב ליהלומים כמו אבן ספיר חסרת צבע, טופז חסר צבע וזירקון חסר צבע. יש גם אבני חן המיוצרות במעבדה כתחליפי יהלומים, כמו זירקוניה או מואסנייט שבעין בלתי מזוינת, עשויות להיראות כמו יהלומים אמיתיים למי שאינו יודע איך מזהים יהלום אמיתי.

כך תדעו אם יש לכם יהלום מזויף או אמיתי
הסיבה שבגינה אנשים רבים מעוניינים לדעת איך בודקים יהלום אמיתי, היא הרצון לדעת שאבן החן המשובצת בתכשיטים שרכשו, תעמוד במבחן הזמן ותשמור על הברק והיופי שלה גם בחלוף שנים. כדי לענות על השאלה באופן ודאי וחד משמעי, הדבר הטוב ביותר הוא לפנות לייעוץ של תכשיטן או יהלומן בעל מוניטין שיבדקו את התכשיט בכלים מקצועיים. יחד עם זאת, ישנן גם ארבע בדיקות פשוטות שתוכלו לבצע בבית בעצמכם כדי לדעת אם מכרו לכם יהלום אמיתי או מזויף.

לפני שנצלול לסקירת שיטות הבדיקה הביתיות, חשוב לדעת שבדיקת האותנטיות של יהלום שמשובץ בתכשיט אינה מתבצעת באופן זהה לבדיקת יהלום טרום שיבוצו. בדיקה של יהלום כאבן חן שעדיין אינה מחוברת לתכשיט, היא נוחה יותר, בהיבט של חיפוש פגמים, סדקים ושאר סממנים המעידים על כך שמדובר ביהלום טבעי, יהלום מעבדה או חיקוי יהלום. זאת משום שבמקרים רבים, כשיהלום מחובר לתכשיט הפגמים בו עשויים להיות ממוסכים והמתכת שהתכשיט עשוי ממנה, גם משקפת אור לתוך היהלום, מה שמקשה על אדם שאיננו יהלומן מנוסה להעריך את רמת הניקיון של האבן או צבעה. לכן אם אתם רוכשים טבעת יהלום, שרשרת יהלומים או עגילי יהלום, ייתכן שתרצו לבקש מהתכשיטן להסיר את האבן כדי שתוכלו לבדוק אותה היטב מכל הזוויות.

נקיון היהלום
נקיון היהלום

4 שיטות לבדיקת יהלום בבית
אז איך מזהים יהלומים מזויפים? ישנם כמה סוגים של תחליפי יהלום הנמכרים כיום בשוק התכשיטים. לחלק מהתחליפים האלה יש ערך בפני עצמם בעוד שאחרים חסרי ערך לחלוטין. אולם ליהלום אמיתי יש כמה תכונות שאי אפשר לזייף ויבואו לידי ביטוי אם תבצעו את המבחנים הבאים:

1. שיטת הנשיפה
כדי לדעת אם היהלום שלכם אמיתי, הניחו את האבן מול השפתיים שלכם וערפלו אותה עם הבל הפה שלכם. אם אדי הנשימה שלכם ממשיכים לכסות את פני היהלום למשך מספר שניות, כנראה שמדובר בזיוף. יהלום אמיתי לא יתכסה אדים בקלות מכיוון שהאדים לא נצמדים לשטח הפנים שלו.

2. שיטת המים
קחו כוס ומלאו אותה במים. הכניסו את היהלום לתוך כוס המים. בשל הדחיסות הגבוהה של היהלום, ניתן לצפות שיהלום אמיתי ישקע במים. אולם אם היהלום צף לחלק העליון או לאמצע הכוס, מדובר בחיקוי או אבן חן מסוג אחר.

3. שיטת זכוכית המגדלת
כדי לקבוע אם היהלום שלכם אמיתי, התבוננו בו דרך זכוכית מגדלת וחפשו פגמים בתוך האבן. אם אינכם מצליחים למצוא כאלו, סביר להניח שהיהלום מזויף. לרוב היהלומים האמיתיים יש פגמים המכונים תכלילים. אמנם קיימים יהלומים נטולי פגמים, אבל לרוב מדובר ביהלומים יקרים מאוד או כאלו שיוצרו במעבדה.

4. שיטת ה- UV
כדי לבדוק יהלום בשיטה זו תזדקקו לנורת UV שמייצרת תאורה אולטרה סגולה. כבו את האורות בחדר שבו אתם מבצעים את הבדיקה והחזיקו את היהלום מול גוף התאורה הנ”ל. לרוב היהלומים תהיה פלואורסצנטיות כחולה בחשיפה לקרינת אולטרה סגול. פירושו שאם אתם רואים שהאבן בצבע כחול בינוני עד חזק, מדובר ביהלום אמיתי. לעומת זאת, אם אינכם רואים צבע כחול אלא קרינה קלה של ירוק, צהוב או אפור, זה בדרך כלל מצביע על כך שאבן החן איננה יהלום אמיתי. אולם חשוב לסייג ולומר כי זוהי לא בדיקה שמספקת תוצאות חד משמעיות ולא כל היהלומים האמיתיים בהכרח יצבעו כחול בחשיפה לקרינה אולטרה סגולה.

אז איך נדע אם רכשנו יהלום אמיתי ואיכותי באופן ודאי?

אם אתם רוצים להיות בטוחים שרכשתם תכשיטי יהלומים אמיתיים ואיכותיים באמת, הדרך הטובה ביותר להבטיח זאת היא לרכוש אותם מחנות תכשיטים אמינה כמו Asher Diamonds – המוכרת יהלומים טבעיים בלבד המיוצרים ברמת ליטוש מעולה עם תעודה גמולוגית ואחריות לכל החיים. לצפייה בקטלוג תכשיטי היהלומים שלנו, לחצו כאן.

יהלום מלוטש
יהלום מלוטש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

WhatsApp chat