מהי תעודה גמולוגית EGL ליהלום ולמה היא חשובה?

ברכישת תכשיטי יהלומים וטבעות אירוסין בפרט, תעודה גמולוגית היא מושג שאתם עשויים לשמוע אודותיו לא מעט. לכן את המדריך שלפניכם נקדיש לסקירת המושג תעודה גמולוגית ליהלום, סוגי התעודות הגמולוגיות הקיימים בשוק היהלומים, כמו תעודת GIA או תעודה גמולוגית EGL ומשמעות הבחירה ביהלום עם תעודה כזו או אחרת.

יתרונות התעודה הגמולוגית
יתרונות התעודה הגמולוגית

מהי תעודה גמולוגית ליהלום?
תעודת יהלום היא מסמך המונפק על ידי מעבדה גמולוגית שבו מתואר המפרט של היהלום הכולל מאפייניים כמו צבע היהלום, דרגת הניקיון שלו ומשקל הקראט שלו. תעודה ליהלום עוזרת לצרכן לאמת את סוג היהלום שהוא רוכש ואת איכותו. ישנן מעבדות גמולוגיות רבות בעולם המספקות אישורי יהלומים, וביניהן GIA, EGL, DGC, HRD, IGI ואחרות.

טבעת בלה בלו טופז סוויס
טבעת בלה בלו טופז סוויס

אילו סוגי תעודות גמולוגיות קיימים בשוק היהלומים?
כאמור, בשוק התכשיטים ניתן לפגוש כיום בסוגי תעודות יהלומים שונים, כאשר לכל מעבדת אבני חן יש תקן משלה לדירוג יהלומים. חלק מהמעבדות נחשבות כמחמירות יותר בהיבטי תקינה, בעוד שאחרות מקלות יותר, כאשר מעבדת ה- GIA האמריקנית (ראשי תיבות של Gemological Institute of America) נחשבת כמחמירה והאמינה ביותר מבין כל מעבדות הדירוג הגמולוגיות. לכן יהלומים בעלי תעודה גמולוגית של GIA עשויים להיות גם יקרים יותר.

התעודה הגמולוגית של מעבדת EGL (ראשי תיבות של European Gemological Laboratory) לעומת זאת, מופקת גם בבורסת היהלומים הישראלית, מה שהופך אותה זמינה יותר וקלה יותר להשגה. עם זאת, מדובר בתעודה הנחשבת פחות מחמירה בהיבטי תקינה לבדיקת יהלומים ואבני חן, בהשוואה לתעודות הגמולוגיות של מעבדת GIA.

האם יש דרך להשוות בין יהלומים עם תעודות גמולוגיות ממעבדות שונות?
מכיוון שלכל מעבדה יש ​​שיטות וסטנדרטים משלה לדירוג היהלום, קשה להשוות יהלומים המדורגים על ידי גופי מעבדה שונים. נניח שיש לנו שני יהלומים לבחירה. האחד הוא 1 קראט SI1 H המדורג על ידי ה- GIA. השני הוא יהלום 1 קראט VS2 G עם תעודה בינלאומית של EGL. כשמסתכלים על התעודות בלבד, אי אפשר להשוות בין שני יהלומים מכיוון שלציוני המעבדה יש ​​משמעויות שונות.
לכן עדיף להשוות יהלומים שדורגו על ידי אותה מעבדה גמולוגית. כלומר לבחון יהלומי GIA לצד יהלומי GIA, ויהלומי EGL לצד יהלומי EGL בעת שבודקים מפרט ומחירים.

האם אישור גמולוגי הוא הכרחי בקניית יהלומים?
חשוב לציין שעד לפני שנת 1931, כאשר מעבדת GIA החלה להנפיק אישורים ליהלומים, היהלומים תומחרו ונמכרו על סמך איך שהם נראו בלבד. לא היו דוחות או תעודות שציינו את הצבע או רמת הניקיון של יהלום. יהלומים נבחרו אך ורק על סמך איך שהם נראים, וזה עדיין צריך להיות השיקול החשוב ביותר בעת רכישת יהלום גם כיום.

לאילו פרמטרים מתייחסת התעודה הגמולוגית?
במסגרת תעודה גמולוגית יהלום נמדד במעבדה גמולוגית בכמה פרמטרים שונים, שעל בסיסם מופק דוח מעבדה המציין בפירוט את תכונותיו ואיכויותיו. טיבו של היהלום הנבדק נבחן כאמור בהתייחס למאפיינים שונים שלו ובהם:

גודל היהלום (Carat) – משקלו של היהלום בקראט.

חיתוך היהלום, איכותו ומידת הסימטריה שלו (Cut) – חיתוך אובלי, חיתוך אמרלד, חיתוך לב, חיתוך עגול, חיתוך אגס ועוד. יכול להשפיע על הברק והניקיון שלו.

ניקיון היהלום (Clarity) – ליהלום איכותי יהיה לרוב דירוג ניקיון גבוה, מה שאומר שהוא יהיה דל בפגמים מיקרוסקופיים ובעל צלילות גבוהה ומרשימה.

צבע היהלום (Color) – מקובל לחשוב כי ככל שהיהלום מצטיין בשקיפות רבה יותר כך שוויו יהיה רב יותר. אף שככלל מדובר בטענה נכונה, קיימים גם יהלומים שלמרות היותם צבעוניים, הם יוקרתיים מאוד ויקרים במיוחד.

בנוסף לארבעת הפרמטרים הללו, נמדדים במסגרת הבדיקה הגמולוגית במעבדה גם פרמטרים נוספים ובהם עומקו של היהלום, מידותיו במילימטרים ועוד.

משמעות הבחירה ביהלום עם תעודה כזו או אחרת
כפי שוודאי הבנתם, ברכישת טבעת אירוסין או כל תכשיט אחר בשיבוץ יהלומים, מעבר לניראות של האבן והתכשיט בכלל, ניתן לקבל אומדן ברור של ערכו של היהלום ואיכותו באמצעות התעודה הגמולוגית שלו. תעודה כזו משמשת למעשה כגושפנקא רשמית לכך שבחרתם ביהלום שאכן עומד בסטנדרטים שהובטחו לכם. את התעודה הגמולוגית ליהלום לרוב ניתן לקבל כשמבצעים רכישה של תכשיט בשיבוץ יהלומים בחנות תכשיטים אמינה ואיכותית. אולם חשוב לדעת כי בהיבטי מחיר תעודה גמולוגית יכולה להשפיע על עלותו הכוללת של התכשיט, כאשר אישורים גמולוגיים ממעבדה בינלאומית ונחשבת כמו ה- GIA עשויים לייקר את הרכישה באופן משמעותי בהשוואה לטבעת עם תעודת EGL ליהלום.

לסיכום
מלבד סוגי התעודות הגמולוגיות שהזכרנו במאמר זה, קיימות תעודות גמולוגיות ממעבדות נוספות בעולם. כדי לדעת האם מדובר בתעודה שמספקת מענה לצרכים שלכם, מומלץ להיוועץ בתכשיטנים מחנות תכשיטים איכותית ולקבל מידע ספציפי יותר על המעבדה המדוברת ואופי הבדיקות שהיא מבצעת כדי לדרג יהלומים. אצלנו ב- Asher Diamonds נמכרים תכשיטים בשיבוץ יהלומים טבעיים באיכות גבוהה ביותר ולכן כל תכשיטי היהלומים שאנו מייצרים הכוללים יהלומים במשקל של 0.30 קראט לפחות, מגיעים עם תעודה מטעם מעבדה גמולוגית בינלאומית כמו IGL או GIA. הנפקת התעודה לא רק מסייעת לשמר את ערכו של התכשיט שתרכשו אלא אף תגדיל אותו.

מעוניינים במידע נוסף על תעודות גמולוגיות? נשמח לסייע. פנו אלינו לפרטים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

WhatsApp chat