ניקיון יהלום – מדריך דרגות ורמת ניקיון (איכות היהלום)

ניקיון יהלום או צלילות היהלום (Clarity) הוא מושג המתייחס לטוהר היהלום ולכמות הפגמים החיצוניים והפגמים הפנימיים המופיעה בו (הידועים בעגת היהלומנים בתור “תכלילים”). ככל שכמות הפגמים והתכלילים ביהלום היא נמוכה יותר, כך דירוג הניקיון שלו יהיה גבוה יותר. ככל שמדובר ביהלום נקי יותר, כך הוא יהיה צלול יותר. עם זאת, חשוב להבין שמדובר בפגמים מיקרוסקופיים, וכי כמעט אף יהלום טבעי אינו טהור וחף מפגמים לחלוטין. יהלומים טבעיים ללא פגמים או עם מעט מאוד תכלילים, לצורך העניין, נחשבים נדירים במיוחד בטבע, ובהתאם לכך – הם גם יקרים מאוד. חשוב גם להבין כי אף שרמת ניקיון יהלום היא פרמטר בעל השפעה משמעותית על ערכו של היהלום, מרבית הפגמים ביהלום אינם נראים לעין בלתי מזוינת ללא שימוש בציוד בדיקה מקצועי ולכן אינם פוגמים ביופיו של היהלום.

מה משפיע על איכות יהלום ורמת הניקיון שלו?
כדי להבין את הנושא של ניקיון היהלומים, עלינו להבין תחילה כיצד נוצרים יהלומים בטבע. יהלומים טבעיים הם תוצר של פחמן שנחשף לחום וללחץ אדירים בעומק האדמה. תהליך זה הוא שמקנה ליהלומים ניקיון וצבע בדרגות שונות, ויכול לגרום גם להיווצרותם של פגמים חיצוניים או פגמים פנימיים ביהלום שהם התכלילים שהזכרנו קודם.

כיצד דרגות ניקיון יהלומים נקבעות?
כשבודקים ביהלום רמת ניקיון בכלים מקצועיים, נהוג להתייחס לכמות, לגודל, לסוג ולמיקום של הפגמים המזעריים על שטח הפנים שלו ובתוכו, ולמדוד את השפעתם על המראה הכללי של האבן. גמולוגים מנוסים משתמשים בהגדלה של פי 10 כדי לזהות ולסווג את מאפייני הניקיון הללו לפי גודל, סוג ומיקום. לאחר מכן הפגמים והתכלילים הללו ממופים על גבי תרשים שעל פיו מעבדות גמולוגיות, כמו GIA ו- IGI, מדרגות את רמת הניקיון של יהלומים על סקאלה של אותיות ומספרים, שנעה מרמת FL – קיצור של Flawless עבור יהלומים “ללא רבב” הנקיים לחלוטין מפגמים ועד רמת ‘I’ – קיצור של Included הכוללת את הפגמים הרבים ביותר ולכן זמינה פחות אצל תכשיטנים.

בדיקת נקיון היהלום
נקיון היהלום

טבלת ניקיון יהלומים
בטבלת יהלומים להלן נציג את 5 דרגות הניקיון העיקריות ביהלומים מסחריים:
דרגת ניקיון היהלום
אופי הפגמים ביהלום
FL
(Flawless)
ללא תכלילים וללא פגמים הנראים בהגדלה של פי 10
IF
(Internally Flawless)
אין תכלילים (פגמים פנימיים) הנראים בהגדלה של פי 10
VVS2 / VVS1
(Very Very Slightly Included)
תכלילים כל כך קלים עד שקשה מאוד לגמולוג לראותם גם בהגדלה של פי 10
VS1 / VS2
(Very Slightly Included)

תכלילים זעירים ומינוריים הנראים בקושי בהגדלה של פי 10 ולעולם לא יראו לעין בלתי מזוינת.

SI1 / SI2
(Slightly Included)

תכלילים הנראים בהגדלה של פי 10.
I1 / I2 / I3
( Included)

תכלילים הנראים בהגדלה של פי 10 ועשויים גם להשפיע לרעה על שקיפות היהלום והברק שלו. מסיבה זו, יהלומים בדרגות ה- I לרוב אינם נמכרים בחנויות תכשיטים איכותיות המשווקות תכשיטים בשיבוץ יהלומים טבעיים.

דרגות נקיון ביהלום
דרגות נקיון ביהלום

עד כמה חשוב ניקיון יהלום?
רמת הניקיון ביהלום משפיעה על האופן שבו היהלום מנצנץ ובוהק כשהוא מואר – ופחות תכלילים פירושם שליהלום יצטיין בברק מרשים יותר. כמו כן, ככל שהיהלום נקי יותר מפגמים ותכלילים, כך הוא צלול יותר ובהיר יותר. בנוסף, החשיבות של ניקיון היהלום מושפעת מאיכויות היהלום האחרות, כגון חיתוך היהלום ומשקלו, משום שישנם יהלומים שבשל צורתם וגודלם, הפגמים בהם עשויים להיות בולטים יותר לעין. עם זאת, יש לזכור כי נדיר מאוד למצוא בטבע יהלומים נטולי פגמים לחלוטין וכי מדובר ביהלומים יקרים מאוד שלרוב אינם נמכרים בחנויות תכשיטים מסחריות.

אז באיזה יהלום כדאי לבחור?
במדריך זה הצגנו את טבלת איכות היהלום ואת ההבדלים בין רמות הניקיון השונות ביהלומים טבעיים. במידה ואתם מחפשים טבעת אירוסין או תכשיט יהלומים לאירוע מיוחד, ההמלצה שלנו היא לבחור ברמת ניקיון של יהלום si כדי ליהנות מיהלום נקי לעין – שהוא יהלום שדרגת הצלילות שלו גבוהה ופגמיו אינם נראים לעין בלתי מזוינת. יהלומים אלו מספקים תמורה מצוינת למחיר וישתלבו באופן אידיאלי בכל תכשיט שתבחרו. צוות Asher Diamonds ישמח לסייע לכם בבחירת היהלום המושלם ביותר עבורכם ועבור סוג התכשיט שתכננתם לרכוש – פנו אלינו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

WhatsApp chat